BLOG KATEGORİLERİ
Google’ın Mobil Güncellemesi Hakkında
12 Ocak 2017
Bilindiği üzere Google, mobil uyumlu sitelerin arama sonuçlarında daha yüksek sıralarda çıkmasını sağlayacak bazı değişiklikler yapma yoluna gidiyor. Arama algoritmalarındaki bu değişikliğin kısa zaman içerisinde aktifleştirilmesi bekleniyor. ...

1. Google algortimalarında ne değişiklikler yapacak?

 

Google kendi uygulamalarında, Google Play’de, mobil SERPS’lerin sunumunda ve mobil ile ilgili geliştirme dokümanlarında bir çok değişikliğe gitti ve bütün bunlar çok yakın zamanda (yüksek ihtimalle yarın) gerçekleşecek algoritma değişikliğine hazırlık kapsamında.

Google öncelikle yeni bir mobil crowler ile birlikte muhtemelen bir Android user-agent ortaya çıkartacak ve bunların tek sayfalık mobil siteleri daha iyi taramasını, Android uygulamalarını taramasını ve hatta iOS uygulamalarındaki Deep Link’leri taramasını sağlayacak. Geçen ay güncellenen mobil uyumluluk dosyalarında Google, özellikle JS ve CSS’sin taramaya açılmasını anlatıyor. Çünkü Android uygulamalar Java ile yazılıyor ve tek sayfalık mobil siteler ile uygulamalar yüksek oranda JavaScript kullanıyor.

Ancak bütün bunlar sayfa hızları veya tekrar yönlendirmeler ile ilgili hiç bir bilgi içermiyor. Google bu sefer, her zaman SEO’larda büyük önemi olan sayfa hızı ve bunu etkileyen etmenleri değil, doğrudan içeriği hedefine almış gibi. Zaten tarihsel olarak baktığımızda Google algoritmasının açıklarından faydalanmak niyetindeki herkes çok hızlı açılan siteler ancak neredeyse bomboş içerikler ile SEO’larını geliştirmeye çalışıyorlardı. Google’ın daha sonraki, içeriği de kontrol eden algoritmaları sayesinde bu kirlilik bir nebze olsun azaltıldı. Görünen o ki Google bu sefer eski yönteminin tam tersini mobil platformda deniyor.